wakrota azjatycka skladnik dlugowiecznosci

Wąkrota azjatycka (INCI: Centella asiatica L.) to roślina naturalnie występująca na terenach Afryki, Azji, Australii i Ameryki. Składniki aktywne zwane azjatykozydami pozyskuje się z całej rośliny. Do najlepiej przebadanych i sprawdzonych należą azjatykozyd, madekasozyd, centellozyd, bramozyd, braminozyd, tankunizyd i scefoleozyd.

Ponadto roślina bogata jest w witaminy A, E, C i K, pierwiastki takie jak magnez, aminokwasy, flawonoidy, żywice, związki kumarynowe. Na terenach gdzie występuje naturalnie jest stosowana w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat. Preparaty z tym składnikiem można podawać w formie doustnej, na skórę oraz jako iniekcje skórne.

Wąkrota azjatycka ma bardzo szeroki zakres działania. Jej właściwości silnie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz immunostymulujące działają na skórę modulująco. Polecana szczególnie w przypadku skór mocno problematycznych, w terapii trądziku pospolitego i łuszczycy, trudno gojących się ran i oparzeń.

Jest to surowiec, który został szeroko przebadany zarówno w badania in vitro jak i in vivo. Wąkrota azjatycka wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu typu I, kwasu hialuronowego oraz składników peptydowych hydroksyproliny. Zmniejsza stan zapalny skóry.

Saponiny zawarte w roślinie świetnie działają na blizny, redukując tkankę ziarnistą i wspomagając wzrost jej wytrzymałości na rozciąganie. Azjatykozyd stymuluje odpowiednio procesy angiogenezy oraz wpływa na zwiększenie ilości przeciwutleniaczy w tkankach.

Wąkrota azjatycka jest uznawana za surowiec długowieczności hamując procesy starzenia się skóry. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, niwelując zmarszczki i hamując powstawanie nowych. Ma silne właściwości antycellulitowe oraz wspomagające regenerację rozstępów skóry.

We wsparciu witaminy C działa silnie regenerująco na skórę objętą fotostarzeniem. Należy jednak pamiętać, że jest to surowiec roślinny, pozyskiwany w różnych częściach globu, przez co u niektórych osób może pojawić się alergia lub reakcja niepożądana. Są to jednak pojedyncze przypadki i stosowanie preparatów zgodnie z zaleceniami producenta niweluje ryzyko.