Pantenol naturalny składnik kosmetyczny

Pantenol (INCI: Panthenol) stanowi substancję, która naturalnie występuje w strukturach skóry i włosów ludzi. Jest to prowitamina kompleksu witamin z grupy B niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako substancja hydrofilowa ma szczególne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonka, szczególnie warstwy podstawnej i kolczystej, co przekłada się na odpowiednią ochronę skóry oraz prawidłowe funkcjonowanie jej przydatków. 

Składnik ten wpływa na odpowiednie wiązanie wody we włosach, skórze i paznokciach. W naskórku wbudowuje się w spoiwa międzyfibrylarne, ulegając aktywacji do witaminy B5. Odpowiada za stymulację podziałów komórkowych w naskórku i skórze właściwej, pobudza komórki do odnowy oraz wpływa na wzrost włosów.

Panthenol ma szerokie zastosowanie zarówno w kosmetykach jak i wyrobach medycznych czy produktach leczniczych. Stosowany na skórę przede wszystkim łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Bardzo mocno przyspiesza procesy regeneracji naskórka, przez co polecany jest w szczególności przy inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych.

Jest surowcem bezpiecznym, który nie wywołuje alergii. Pantenol zmniejsza poziom TEWL wpływając na odpowiednie nawilżenie skóry i utrzymanie odpowiedniej ilości wody. Dzięki temu skóra staje się elastyczna, gładka i napięta.

Pantenol wzbogacony innymi substancjami łagodzącymi między innymi śluzem ślimaka regeneruje i pomaga skórze bardzo szybko wrócić do normalnego stanu. Łagodzi zaczerwienienia, wpływa na szybsze gojenie się ran i oparzeń. Jest bardzo polecany w gabinecie kosmetologicznym ze względu na swoje bezpieczeństwo stosowania i niskie ryzyko wystąpienia powikłań.