Świat roślin nieustannie zachwyca nas swoim bogactwem i różnorodnością, dlatego też czerpiemy z niego tyle ile tylko się da. Aloes jest jednym z najpopularniejszych składników wykorzystywanych w kosmetyce. Od dobrych kilku lat wzbogaca on produkty do twarzy, ciała i włosów, stanowiąc kluczowy składnik kosmetyków naturalnych.

Aloes jest rośliną należącą do grupy sukulentów co oznacza, że może on przetrwać bez wody przez wiele tygodni, ponieważ posiada zdolność do magazynowania jej w swoich liściach. Miąższ, który się w nich znajduje jest najcenniejszą częścią aloesu. Jak wiele innych roślin, aloes stosowany był już w czasach starożytnych np. przy leczeniu oparzeń. Obecnie w kosmetyce najczęściej wykorzystywany jest aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Roślina ta składa się z wielu drogocennych składników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie oraz wygląd. Są to m.in. witaminy: A, C i E, enzymy tj. amylaza, lipaza czy bradykinaza oraz minerały wśród których znajdziemy wapń, chrom czy selen. To jednak nie wszystko, ponieważ aloes stanowi również cenne źródło cukrów, aminokwasów oraz sterydów roślinnych.

Jak zatem wykorzystywane jest bogactwo tych niezwykłych składników? Aloes znalazł szerokie zastosowanie w produkcji żywności, preparatów leczniczych oraz produktów kosmetycznych. Te ostatnie chyba w największym stopniu przyczyniły się do niesłabnącej popularności wspomnianej rośliny. Wyciąg z liści aloesu posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne. Kosmetyki, które go zawierają mogą być zatem stosowane niezależnie od wieku i stanu naszej skóry. Dzięki dużej zawartości wody, aloes doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. Znajdujący się w tej roślinie kwas salicylowy niweluje stany zapalne. Roślina ta wykorzystywana jest również w tych kosmetykach, które mają za zadanie opóźnić procesy starzenia się skóry. Aloes podnosi bowiem poziom kolagenu, co przekłada się na lepszy wygląd cery dojrzałej. Posiada on również właściwości ochronne w zetknięciu z takimi szkodliwymi zjawiskami jak promieniowanie UV czy smog. Kosmetyki zawierające aloes są szczególnie polecane dla osób zmagających się z trądzikiem, ponieważ ekstrakt z tej rośliny wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Preparaty przeciwtrądzikowe na bazie aloesu są niezwykle skuteczne i nie podrażniają skóry, w przeciwieństwie do tradycyjnych kosmetyków stosowanych w leczeniu trądziku. Aloes stanowi cenny składnik nie tylko kremów, toników, płynów micelarnych czy maseczek, ale również szamponów i odżywek do włosów oraz kosmetyków do ciała.

Niezwykłe w aloesie jest to, że wcale nie musimy kupować produktów z jego zawartością, aby przekonać się o skutecznym działaniu tej rośliny. Aloes może być bowiem z powodzeniem hodowany i wykorzystywany w warunkach domowych. Aby pozyskać cenny miąższ, wystarczy jedynie przełamać liście rośliny, a następnie samodzielnie wykonać różnego rodzaju preparaty. Dla tych z nas, dla których wizja takiego domowego kosmetycznego przedsięwzięcia wydaje się być zbyt pracochłonna i skomplikowana, pozostaje skorzystanie z szerokiej gamy produktów, zawierających ekstrakt z aloesu. Czasami nawet lepiej pozostawić tę kwestię ekspertom, którzy doskonale wiedzą jak pozyskiwać dany składnik i w jakich konfiguracjach można zintensyfikować jego działanie. W kosmetologii bowiem, tak jak w innych aspektach naszego życia, zazwyczaj nic nie sprawdza się tak dobrze, jak połączenie tradycji z nowoczesnością, które pozwala nam na ponowne zbliżenie się do natury.