Mikronakłuwanie to zabieg kosmetologiczny, polegający na precyzyjnym uszkodzeniu warstwy rogowej naskórka, poprzez igły o rożnej długości i grubości. Nakłucia te stymulują naturalne procesy naprawcze w tkance skórnej, pobudzając tym samym pracę fibroblastów do wytworzenia sieci kolagenu i elastyny, a także poprzez wytworzone „pory” dostarczane są do skóry substancje aktywne.

Już w latach 90 – tych ubiegłego wieku wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem technik mikronakłuwania w leczeniu blizn. Opisano szereg zabiegów opartych na nakłuwaniu, podcinaniu, „ścieraniu” blizny za pomocą np. pistoletu do tatuowania. Jednak każda z tych technik nie była wystarczająco precyzyjna. Powstawały zbyt duże krwiaki, krwawienie było zbyt intensywne lub wręcz przeciwnie nakłucia były zbyt płytkie. Dopiero dzięki badaniom dr Dezmonta Fernandesa opracowano metodę mikronakłuwania, która inicjuje naturalna kaskadę zapalną skóry pobudzoną przez mechaniczne urazy tkanki skórnej. Proces ten możemy podzielić na 3 fazy:

I. INICJACJA/ STAN ZAPALNY

W tej fazie płytki krwi i neutrofile spływające do miejsca uszkodzenia stymulują uwalnianie czynników wzrostu tj. TGF-α, TGF-β, PDGF. Ułatwiają one produkcję i propagację białek macierzy komórkowej.

II. PROLIFERACJA

Uwolnione czynniki wzrostu wpływają na monocyty, keratynocyty i fibroblasty. W wyniku tego powstaje macierz fibronektynowa a fibroblasty produkują włókna kolagenowe i elastynowe.

III. PRZEBUDOWA

W fazie tej następuje przebudowa tkanki skórnej, powstaje prawidłowe usieciowanie kolagenu, a także dojrzewanie naczyń krwionośnych. Skutkuje to wzmocnionym napięciem i wygładzeniem skóry.

Obecnie zabiegi mikronakłuwania wykonuje się w dwojaki sposób: specjalnymi rollerami lub mechanicznym penem.

Rollery to nic innego jak cylindryczny wałek wyposażony w stalowe igły. Ilość igieł, ich rozłożenie, grubość i długość jest zależna od okolicy dla której dedykowane jest urządzenie. Tak więc dermoroller polecany dla zabiegów niwelujących blizny czy rozstępy będzie charakteryzował się grubszymi i dłuższymi igłami, te do zabiegów na twarz – cieńszymi i krótszymi.

Peny zostały zaprojektowane w celu wyeliminowania problemu związanego ze zmiennym naciskiem użytkowników rollera i tym samym różną głębokością penetracji igieł w głąb skóry. Urządzenia te mechanicznie regulują długość wysuwania się igieł, dlatego tez jednym urządzeniem można wykonywać zabiegi na rożnych partiach ciała. Do urządzenia dedykowane są specjalne kartridże , wyposażone w zestaw igieł.

Mikronakłuwanie jest przede wszystkim zabiegiem alternatywnym dla zabiegów ablacyjnych tj. dermabrazja, peelingi chemiczne, resurfacing laserowy, które niszczą naskórek i indukują silną reakcję zapalną, a tym samym mogą prowadzić do wydłużenia czasu gojenia.

Sam zabieg mikronakłuwania to idealna baza dla przebudowy i regeneracji skóry. Dopiero włączenie do zabiegu odpowiednich koktajli może zwalczać różnorodne defekty. Stąd też zabieg mikronakłuwania jest określany jako zabieg multi funkcyjny i jest dedykowany dla:

 • zmarszczek, braku elastyczności i jędrności skóry
 • blizn
 • rozstępów
 • cellulitu
 • rewitalizacji i poprawy nawilżenia skóry
 • łysienia
 • pielęgnacji cery trądzikowej z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i łojotokiem
 • nierównomiernego kolorytu skóry np. przebarwienia posłoneczne, skóra palacza.

Oczywiście jak każdy zabieg kosmetologiczny i ten ma swoje przeciwwskazania. Mikronakłuwania nie wykonujemy w przypadku: aktywnych zmian ropnych, otwartych ran, aktywnej opryszczki wargowej – jeśli zabieg wykonujemy na twarzy. Nie wykonujemy go również u kobiet w ciąży i karmiących piersią, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, zmagających się z choroba nowotworową. Warto zwrócić uwagę na inne leki i suplementy diety przyjmowane przez pacjenta poddawanego zabiegowi np. niesteroidowe leki przeciwzapalne tj. ibuprofen, nimesil – wydłużają czas krwawienia, a suplementacja kwasów omega – 3 i omega – 6 często symuluje objawy skazy krwotocznej. Ilość spożytej kofeiny w kawie, herbacie lub energetykach może również wydłużyć czas krwawienia, tym samym zmniejszając efektywność zabiegu, lub prowadząc do pojawienia się nieestetycznych krwiaków. Dlatego bardzo istotne jest aby przy wywiadzie medycznym podać wszystkie schorzenia, przyjmowane leki, suplementy diety czy pite zioła.

Warto również przypomnieć, że zabieg mikronakłuwania z powodzeniem może być wykonywany przez cały rok. Jedynie w okresie letnim warto, jak przy każdym zabiegu kosmetologicznym, stosować filtry UV. W porównaniu z metodami ablacyjnymi, które w okresie mocnego nasłonecznienia nie są wykonywane ze względu na ryzyko powstawania przebarwień, mikronakłuwanie nie niesie ze sobą takiego ryzyka. Sam zabieg nie jest również bolesny. Przy głębszych nakłuciach na twarzy np. w przypadku blizn potrądzikowych, czy u osób szczególnie wrażliwych na bodźce bólowe można nałożyć miejscowe znieczulenie (lidokainę) w formie kremu lub żelu i dopiero wtedy wykonać samo nakłuwanie. Zabiegi obejmujące ciało np. rozstępy (fotografia załączona do artykułu) są zazwyczaj odbierane jako bezbolesne , ale oczywiście odczuwalne.

Z najczęstszych powikłań pozabiegowych z jakimi można się spotkać to: widoczne zasinienie, krwiaki, strupki. W przypadku nieprawidłowego wykonania zabiegu istnieje możliwość infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie zdezynfekowanie skóry i stosowanie sterylnych kartridży czy rollerów.

Jak zatem powinien wyglądać prawidłowo wykonany zabieg mikronakłuwania? Przedstawię go na podstawie pena do mikronakłuwania i produktów marki Nature Cosmetics.

Celem zabiegu ma być poprawa jędrności skóry, zniwelowanie jej nierównomiernego kolorytu i odżywienie. Preparaty ze śluzem ślimaka są również polecane w celu usuwania blizn pourazowych, potrądzikowych, rozstępów, do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej.

Do wykonania zabiegu kosmetolog/lekarz potrzebuje:

 • produktów do demakijażu i dezynfekcji skóry
 • znieczulenia w formie kremu (EMLA, LIDOCAINE)
 • HEALTHY SKIN SERUM, HEALTHY SKIN AMPOULE, HEALTHY SKIN MASK
 • pen do mikronakłuwania i sterylny kartridż
 • rekawiczki (najlepiej chirurgiczne), gazy jałowe, igła i strzykawka do nakładania HEALTHY SKIN AMPULE
 • krem pozabiegowy HEALTHY SKIN CREAM
 • Zabieg zaczynamy od całkowitego demakijażu, można wykonać peeling enzymatyczny lub kawitacyjny. Następnie dokładnie dezynfekujemy skórę i jeśli zabieg wykonujemy na twarzy nakładamy znieczulenie wraz z okluzją na min 15 min.

Zmywamy znieczulenie partiami, rozpoczynając od czoła. Nakładamy klika pompek Healthy Skin Serum , delikatnie rozprowadzamy i rozpoczynamy nakłuwanie, ruchy powinny być swobodne i płynne, w żadnym wypadku nie wciskamy pena w skórę. Nakłucia powtarzamy do momentu zaczerwienienia się skóry lub pojawienia się pierwszych kropelek krwi (np. w przypadku blizny). Zabieg zawsze zaczynamy od minimalnego zalecanego przez producenta wysunięcia igieł, w przypadku braku jakiejkolwiek reakcji skóry można zwiększyć ich wysuniecie. Jeśli mamy wyraźne bruzdy, zmarszczki, blizny rozstępy zwiększamy maksymalnie wysunięcie igieł i zabieg kontynuujemy aż do mocniejszego zaczerwienienia tkanki skórnej. W przypadku świeżych blizn krwawienie może być intensywne. Ważne jest aby każda partie zabiegową poddać trzykrotnemu przejściu urządzenia ( np. ruchy wzdłuż, w poprzek i ruchy kuliste).

Po zakończeniu nakłuwania nakładamy igłą i strzykawką (bez nakłucia!) kilka kropel Healthy Skin Ampule i rozsmarowujemy go na powierzchni. Nie zmywamy. Czynności te powtarzamy na reszcie powierzchni zabiegowej. W przypadku skóry twarzy warto mieć jeden schemat mikronakłuwania np. czoło→polik prawy →polik lewy →broda →ok ust →ok nosa →szyja. Następnie nakładamy Healthy Skin Mask i pozostawiamy ją na co najmniej 20 min.

Po ściągnięciu maski wmasowujemy ewentualne pozostałości manualnie (dłonie muszą być zabezpieczone rękawiczkami). Jeśli gdziekolwiek widoczne są pozostałości krwi domywamy je delikatnie wacikiem nasączonym octaniseptem i nakładamy Healthy Skin Cream. W przypadku braku krwawienia nie przemywamy skóry jakimkolwiek preparatem.

Jeśli nakłuwana była blizna i wystąpiło krwawienie nakładamy jałowy opatrunek, który pacjent ściąga dopiero po ustąpieniu krwawienia.

Skórę poddawaną zabiegowi myjemy dopiero na drugi dzień, najlepiej samą wodą lub wodą niewielką ilością środka myjącego. Osuszamy, nie trzemy, ręcznikiem jednorazowym lub gazą jałową. Do pielęgnacji stosujemy Healthy Skin Serum w połączeniu z kremem Heathy Skin Cream do cery tłustej/mieszanej lub suchej.

Makijaż wykonujemy dopiero po 2-3 dniach. W okresie mocniejszego nasłonecznienia pamiętamy o stosowaniu filtrów UV. 

Kosmetolog
mgr. Marta Więch

Źródło:

Microneedle applications in improving skin appearance Maelıosa T.C. McCrudden, Emma McAlister, Aaron J. Courtenay, Patricia Gonzalez-V azquez, Thakur Raghu Raj Singh and Ryan F. Donnelly School of Pharmacy, Queen’s University Belfast, Belfast, UK Correspondence: Ryan F. Donnelly, Chair in Pharmaceutical Technology, School of Pharmacy, Queen’s University Belfast, Medical Biology Centre, 97 Lisburn Road, Belfast BT9 7BL, UK.