Kwas hialuronowy - substancja, która zatrzymuje czas

Kwas hialuronowy - substancja, która zatrzymuje czas

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, kwas hialuronowy jest jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji w kosmetyce. Nazywany eliksirem młodości, stanowi przede wszystkim kluczowy środek w walce ze starzeniem się skóry. Dlatego też, trudno wyobrazić sobie skuteczny kosmetyk, bez jego obecności na liście składników. Kwas hialuronowy zyskał również dużą popularność w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie z powodzeniem wykorzystywany jest w zabiegach, mających na celu wygładzenie blizn i zmarszczek oraz poprawienie wyglądu ust czy policzków. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym, czym jest kwas hialuronowy oraz jakie są jego właściwości i zastosowanie.

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie w postaci hialuronianu sodu. Wypełnia on przestrzenie komórkowe, wspiera tworzenie włókien kolagenowych oraz pełni funkcję budulcową. Znajduje się w wielu elementach ludzkiego organizmu, ale największe jego ilości zawiera nasza skóra, co zapewnia jej sprężystość i elastyczność. Niestety z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego, znajdującego się w skórze maleje i traci ona zdolność do wiązania wody oraz staje się bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie zmarszczek. Na szczęście istnieje wiele sposobów na dostarczenie większej ilości kwasu hialuronowego do skóry m.in. poprzez jej odpowiednią pielęgnację. Jako że, kwas hialuronowy stanowi składnik naszego organizmu, jest on bardzo dobrze przez niego tolerowany, co zmniejsza ryzyko alergii oraz podrażnień podczas jego stosowania.

W kosmetyce możemy spotkać się z trzema postaciami kwasu hialuronowego: usieciowaną, częściowo usieciowaną oraz nieusieciowaną. Każdy z tych kwasów ma nieco odmienne właściwości i jest wykorzystywany przy innych zabiegach. I tak kwas usieciowany pozwala na modelowanie owalu twarzy i wypełnianie bruzd, kwas częściowo usieciowany daje efekt delikatnego wypełnienia, a kwas nieusieciowany doskonale nawilża wiotką i suchą skórę. Kwas hialuronowy stosowany w preparatach kosmetycznych, może również posiadać różne masy cząsteczkowe, co wpływa na jego przenikalność przez barierę warstwy rogowej i właściwości kosmetyczne. Kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy tworzy na powierzchni skóry film, zapobiegający ucieczce wody oraz zwiększa przepuszczalność, gładkość i elastyczność naskórka. Z kolei z pomocą odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych kwas niskocząsteczkowy wnika w warstwę rogową skóry i działa nawilżająco a kwas o ultra niskiej masie cząsteczkowej przenika do jeszcze głębszych warstw skórnych, co sprawia, że w sposób trwały wiąże wilgoć.

Dzięki swoim zdolnościom do przechowywania wody, kwas hialuronowy można porównać do gąbki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody, zapewniając naszej skórze doskonałe nawilżenie. Kwas hialuronowy posiada również funkcje naprawcze, dzięki czemu przywraca suchej i uszkodzonej skórze jej naturalną równowagę. Wszystko to sprawia, że kwas hialuronowy stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych składników kosmetycznych. Wykorzystuje się go do produkcji preparatów o działaniu ochronnym, nawilżającym oraz przeciwstarzeniowym.

Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy wygładzają powierzchnię skóry oraz poprawiają jej elastyczność. Przyspieszają również procesy regeneracyjne oraz spłycają blizny i zmarszczki. Wpływają także niezwykle korzystnie na ogólną kondycję skóry, sprawiając że, jest ona bardziej gładka, świeża i napięta. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mogą być stosowane nie tylko niezależnie od wieku, ale również od pory roku. Zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i letnim przeciwdziałają przesuszeniu skóry i szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest nie tylko w kosmetykach do twarzy, ale również do ciała i włosów. Stanowi doskonały składnik kosmetyków naturalnych, po które sięga coraz więcej osób, w poszukiwaniu jak najlepszej pielęgnacji. Kwas hialuronowy potrzebuje dobrego towarzystwa. Dlatego też, naturalne substancje, oleje i wyciągi ziołowe doskonale sprawdzają się w tej roli.

Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy powinny stanowić podstawę każdej rutyny pielęgnacyjnej. Wbrew pozorom, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć stosować preparaty opóźniające procesy starzenia się skóry i zapewniające jej odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność. Drogocenne właściwości kwasu hialuronowego mogą uchronić nas przed koniecznością stosowania bardziej inwazyjnych zabiegów. Niezwykle skuteczne działanie nawilżające, ochronne oraz przeciwstarzeniowe, stanowi o niesłabnącej popularności tego składnika oraz jego wszechstronnym wykorzystaniu. Kwas hialuronowy wykazuje bowiem takie właściwości, których potrzebuje każda skóra, niezależnie od jej wieku i kondycji.