Ekstrakt z nagietka lekarskiego

Rośliny kwitnące nie tylko upiększają nasze ogrody, ale mają również wiele innych praktycznych zastosowań. Wśród bogactwa kwiatów ozdobnych na szczególną uwagę zasługuje nagietek lekarski. Należy on do rodziny jednorocznych roślin astrowatych. Uprawiany jest zarówno w Polsce, jak i w innych częściach świata. Nagietek lekarski jest rośliną miododajną, bogatą w substancje czynne. Pozyskiwany z jego żółtopomarańczowych kwiatów o balsamicznym zapachu nektar, jest wykorzystywany m.in. w ziołolecznictwie, farmakologii i kosmetyce.

Wyjątkowe właściwości tej rośliny znane już były tysiące lat temu i wciąż cieszą się dużą popularnością. Nagietek lekarski to źródło wielu cennych substancji. Zawiera m.in. glikozydy, flawonoidy, fitosterole, sole mineralne i kwasy organiczne. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i bakteriostatyczne. Doskonale sprawdza się jako środek przyspieszający gojenie ran i leczenie podrażnień skóry. Jego spożywanie w postaci herbaty lub naparu korzystnie wpływa na nasz organizm i łagodzi skutki uboczne wielu schorzeń. Wykorzystując kwiaty nagietka, możemy samodzielnie przygotować różnego rodzaju domowe olejki, peelingi czy płukanki i cieszyć się ich dobroczynnym działaniem. Stosując takie preparaty, należy jednak pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, czy nie wywołują one u nas reakcji alergicznej.

Nagietek doskonale sprawdza się również w pielęgnacji. Ponieważ przynosi ukojenie i regenerację, polecany jest zwłaszcza osobom z suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Korzystnie wpływa także na cerę problematyczną, ponieważ oczyszcza pory, działa ściągająco, łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza proces bliznowacenia i gojenia zmian trądzikowych. Ekstrakt z nagietka znajduje się również w kosmetykach przeciwsłonecznych. Ze względu na swoje cenne substancje aktywne, nagietek doskonale pielęgnuje naszą skórę, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia i chroniąc przed podrażnieniami. Jego regularne stosowanie zapobiega również przedwczesnemu starzeniu sie skóry. Nagietek lekarski sprawdza się ponadto w pielęgnacji spierzchniętych ust i suchych, zniszczonych włosów. Stanowi więc cenny składnik wielu szamponów, toników, maści oraz maseczek.

Ta niepozorna, drobna roślina, odpowiednio stosowana, może zdziałać naprawdę wielkie rzeczy. Po raz kolejny widzimy, że natura posiada ogromną moc i wystarczy tylko umiejętnie korzystać z jej darów. Niegdyś nagietkowi przypisywano właściwości magiczne. Jego ususzone płatki rzekomo przynosiły spokojny sen oraz odpędzały wszelkie lęki i strach. Dzisiaj co prawda coraz mniej osób wierzy w czary, ale coraz więcej skłania się ku stosowaniu naturalnych kosmetyków, których szybkie i efektywne działanie można rzeczywiście porównać do magii.